O nas
Zarządzanie jakością
Badania NDT I DT
Egzaminy spawaczy
Laboratorium
NDT I DT
Kontakt

WDRAŻANIE SZJ W SPAWALNICTWIE

PN-EN 1090

Dla kogo skierowana jest norma?

Dla wykonawców konstrukcji stalowych i aluminiowych budowlanych chcących wprowadzić na rynek unijny swoje wyroby. W celu oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych producent musi zapewnić działanie zakładowej kontroli produkcji (ZKP) wg zasad przewidzianych w normie zharmonizowanej PN-EN 1090 „Wykonanie konstrukcji stalowych i aluminiowych”.

Zakładowa Kontrola Produkcji (ZKP) to stała wewnętrzna kontrola produkcji prowadzona przez producenta.

Przeznaczenie:

Celem efektywnie wdrożonego systemu Zakładowej Kontroli Produkcji jest zapewnienie stabilności produkcji i uzyskiwanie przez wyrób cech zgodnych ze specyfikacjami technicznymi oraz deklarowanymi przez producenta właściwościami wyrobu. System ZKP powinien być dostosowany do poziomu wymagań użytkowych wyrobu oraz uwzględniać stopień automatyzacji linii i urządzeń produkcyjnych.

Kroki do wdrożenia systemu ZKP:

Wdrożenie normy ISO 1090 obejmujące przeprowadzenie szkoleń pracowników przedsiębiorstwa, mających za zadanie zapoznanie ich z nową normą oraz wymaganiami.

PN-EN ISO 3834

Dla kogo skierowana jest norma?

Norma przeznaczona jest dla wszystkich producentów wyrobów spawanych i stanowi potwierdzenie ich kompetencji w tym zakresie.

Przeznaczenie:

Seria norm ISO 3834 reguluje wymagania dotyczące jakości dla zakładów spawalniczych i ustanawia zasady dla zapewnienia jakości produktów spawanych. Dotyczy zarówno produkcji seryjnej jak i jednostkowej we wszystkich branżach takich jak rurociągi, produkcja zbiorników i aparatury urządzenia gospodarstwa domowego i rolnicze, dźwigi, mosty i inne elementy budowlane.

Sposób opracowania standardu ISO 3834 umożliwia zastosowanie jego wymagań niezależnie od rodzaju wytwarzanej konstrukcji, zarówno w warsztatach produkcyjnych, jak i na montażu, umożliwia wytwórcy wykazania zdolności do wytwarzania konstrukcji, która spełnia wymagania oraz stanowi podstawę oceny jego zdolności spawalniczych. Nadaje się więc do stosowania zarówno przez organizacje wewnętrzne, jak i zewnętrzne oraz jednostki certyfikujące.

Kroki do wdrożenia ISO 3834:

Wdrożenie normy ISO 3834 obejmuje przeprowadzenie szkoleń pracowników przedsiębiorstwa, mających za zadanie zapoznanie ich z nową normą oraz wymaganiami.

PN-EN 9001

Dla kogo skierowana jest norma?

Skierowana jest dla wszystkich organizacji pragnących udoskonalić mechanizmy zarządzania bez względu na wielkość czy sektor zarządzania. Celem wymagań Systemu Zarządzania Jakością jest uzyskanie zadowolenia klienta poprzez spełnienie jego wymagań, dzięki zastosowaniu systemu, doskonaleniu oraz zapobieganiu niezgodnościom. Zbiór wymagań zawartych w normie umożliwia projektowanie różnych systemów zarządzania, a ich specyfika i zróżnicowanie wynika ze specyficznych wymagań technicznych dla produkowanych wyrobów lub świadczonych usług.

Przeznaczenie:

Wdrożenie normy ISO 9001 jest korzystne dla wszystkich organizacji planujących udoskonalenie stosownych mechanizmów działania i zarządzania, bez względu na ich wielkość czy sektor działalności. Jednak największy zwrot inwestycji odnotują firmy wdrażające systemy w obrębie całej organizacji, a nie pojedynczych lokalizacji, działów czy zakładów.

Kroki do wdrożenia ISO 9001:

Wdrożenie normy ISO 9001:2009 obejmuje przeprowadzenie szkoleń pracowników przedsiębiorstwa, mających za zadanie zapoznanie ich z nową normą oraz wymaganiami.


OPRACOWANIE DOKUMENTACJI SPAWALNICZEJ

OPRACOWANIE INSTRUKCJI TECHNOLOGICZNYCH SPAWANIA I KOMPLEKSOWE UZYSKANIE UZNAŃ TECHNOLOGII (WPQR)

Nasz ośrodek zajmuje się opracowywaniem oraz wdrożeniem kwalifikowanych technologii spawania na potrzeby między innymi systemu jakości w spawalnictwie zgodnego z normą:

Opracowanie i wdrożenie technologii spawania polega na dobraniu odpowiednich materiałów dodatkowych do spawania, opracowaniu instrukcji technologicznej spawania WPS, wykonaniu przedmiotowego złącza spawanego, poddaniu wykonanego złącza badaniom nieniszczącym oraz badaniom niszczącym zgodnie z obowiązującymi normami oraz wystawieniem protokołu WPQR wraz z zatwierdzeniem badań oraz WPS’a przez jednostkę notyfikowaną np. TÜV.

Oferujemy pomoc w opracowaniu technologii spawania oraz sprawnym procesie uznania technologii spawania przez jednostkę Certyfikującą.

Etapy kwalifikowania technologii spawania wg PN-EN ISO 15614-1:2008: